• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Bude unijní náhrada NATO?

Pomalu, ale jistě a trochu nenápadně probíhá schvalování a budování stálé strukturované spolupráce EU (PESCO, Permanent Structured Cooperation), což je budování Společné bezpečnostní a obranné politiky. Konkrétně budování společných evropských obranných struktur. Pod všemi zakládajícími dokumenty je podepsaná evropská komisařka pro zahraniční věci Frederica Mogherini, bývalá italská komunistka a levicově liberálně smýšlející politička. Již to by mělo zbystřit naši pozornost.

Není tajemstvím, že Evropská komise využila obavy evropské veřejnosti z nezvládnuté migrační krize 2015 a začala připravovat vlastní evropské obranné síly. Představitelé EU ujišťují členské státy, že PESCO zahrnuje pouze programy, které nejsou v rozporu se zájmy NATO. I vedení českého ministerstva obrany prohlašuje, že členství v NATO je pro něj zásadní, a není důvod mu nevěřit.

PESCO má sedmnáct různých programů, které jsou dobrovolně přístupné pro členské země EU, Česká republika se účastní tří, mimo jiné vysílání výcvikových misí do zemí, které jsou potenciálními zdroji migrační krize. Je také potřeba připustit, že PESCO může vést k posílení evropského obranného průmyslu a zatraktivnění zvýšení výdajů na obranu například pro německou veřejnost. Nikoliv NATO, ale EU.

I když strach evropských obyvatel z migrační vlny byl použit jako nosič pro zahájení budování společné evropské obrany, je to zástěrka a pokrytectví, protože tato obrana nemůže být použita pro zastavení případné další migrační vlny. Jednak to PESCO nemá v programu, a také by jakýkoli vojenský zásah proti migrantům neodpovídal společným evropským hodnotám.

Většina evropských zemí včetně České republiky dlouhodobě neplní své závazky vůči NATO a nevydává na obranu 2 % HDP. Tito „černí pasažéři“, spoléhající se na USA, byli opakovaně kritizováni novým prezidentem Donaldem Trumpem. A nyní tito černí pasažéři zakládají společnou obranu mimo struktury NATO.

Odpor západoevropských politických elit vůči Spojeným státům byl umocněn vítězstvím Donalda Trumpa a budování PESCA se může změnit na salámovou metodu, dnes možná opravdu nezamýšlenou, jak odtrhnout Evropskou unii od USA, resp. od NATO. Podobných akcí postupně směřujících k nějakému cíli jsme v EU zažili bezpočet. Vzpomeňme si na opakované přehlasovávání negativních referend o Evropské ústavě, resp. Lisabonské smlouvě.

Stále je však potřeba mít na paměti, jak se na budování evropských obranných sil dívají evropští levicoví liberálové, z nichž mnoho sedí ve vedoucích pozicích EU. Pregnantně to vyjádřil bývalý místopředseda české Pirátské strany Ivo Vašíček, který na otázku, zda má ČR vystoupit z NATO, v rozhovoru pro info.cz odpověděl: „Z dlouhodobého hlediska ano, v tuto chvíli to není možné.“ To, co se dnes jeví jako „papírový tygr“ s mírnými pozitivy, se může v budoucnu stát další katastrofou Evropy.

www.NeviditelnyPes.cz, 14. 4. 2018