• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Prádlo se pere doma

Skutečnost, že premiér v demisi Andrej Babiš požádal mandátový a imunitní výbor o posouzení výroků poslance pirátů Mikuláše Peksy ve švédském parlamentu, otevřela otázku, jak by se členové parlamentu měli chovat v zahraničí. Diplomaté a zaměstnanci ambasád před výjezdem do zahraničí absolvují roky škol a desítky školení, aby věděli, jak se v cizině chovat a jak správně reprezentovat Českou republiku.

U poslanců a senátorů se předpokládá, že roky školení jsou nahrazeny životními zkušenostmi a demokraticky získaným mandátem. Nicméně obě „entity“, diplomaté i členové parlamentu, mají v zahraničí stejný úkol a tím je co nejlepší reprezentace České republiky. Absolvoval jsem několik zahraničních cest v rámci NATO s bývalým komunistickým poslancem Josefem Neklem. Na rozdíl od vnitropolitického postoje KSČM Josef Nekl v zahraničí nikdy nezpochybnil členství České republiky v NATO a debatu na toto téma nikdy neotevřel. Jakkoliv nejsem fanouškem ANO a k Andreji Babišovi jsem pravděpodobně stejně kritický jako Mikuláš Peksa, vzhledem k jeho švédskému extempore se nabízí otázka, zda by ministerstvo zahraničí nemělo pro nové poslance zorganizovat školení. Jedním z prvních bodů takového školení je zásada, že špinavé prádlo se pere zásadně doma.

Právo, 10. 5. 2018