• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Evropský dvojí metr

Je téměř pravidlem, že mne vždy po prázdninách osloví někteří lidé a diví se, že byli v Paříži a v restauraci byl jeden záchod pro pány, dámy i personál. „To přeci u nás nesmí být! Jak je to v Evropské unii možné?“, ptají se. Druzí byli v Itálii a diví se, jak je možné, že se na toaletu chodí přes sklad potravin. „To tam nemají hygieniky?“, zní další otázka. S kolegy poslanci chodíme v Bruselu na pivo do hospody, kde je pánský pisoár ve společné předsíňce s dámskou toaletou. Není to problém, dáma vždycky sklopí oči, ale umíte si představit takovou toaletu v Česku?

Známému českému výrobci sýrů bylo zakázáno nechávat zrát nivu v přírodních jeskyních, protože v přírodní jeskyni nedokáže zaručit stoprocentní hygienu. A když tento výrobce sýrů navštívil konkurenčního výrobce ve Francii, ten se chlubil tradičním zraním sýrů v přírodních jeskyních!

A nedávné hlasování Evropského parlamentu varovalo Maďarsko, aby neporušovalo evropské hodnoty. Ale proč parlament nevaroval také Španělsko, které násilně rozhánělo katalánské demonstrace?

A nesedí ještě dnes katalánští politici ve španělském vězení? A proč nebylo varováno Řecko, když falšovalo statistiky, aby se a) dostalo do eurozóny, b) aby poté dostalo finanční injekce? Nepatří snad pravdomluvnost a serióznost k evropským hodnotám?

Debatu o dvojí kvalitě potravin ve starých a nových členských zemí jsme absolvovali. Ale dvojích metrů mezi starými a novými zeměmi EU existuje více. A bohužel, i když za dvojí metr mnohdy mohou i tuzemské úřady, přispívá tato skutečnost k rostoucí euroskepsi mezi občany.

Deník, 12. 10. 2018