• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Co prosazuji

Od roku 1994 jsem starostou v Hluboké nad Vltavou a do Senátu jsem se rozhodl kandidovat nejen proto, abych prosazoval dobré zákony, ale hlavně abych pomohl při rozvoji celého regionu. Mandát senátora se mi zdál ideální k podporování regionálních projektů, které přesahují rámec obce, ale nedosahují celostátní nebo krajské úrovně. V tomto názoru jsem se shodnul s většinou občanů, s nimiž jsem na toto téma hovořil. Odhadem asi devadesát procent dotazů či témat k řešení, které dostávám, se týká regionálních problémů.

Během volební kampaně jsem představil několik konkrétních projektů a v průběhu mého senátního mandátu jsem se výrazně začal angažovat v dalších. Rád bych proto tyto projekty alespoň krátce představil. Samozřejmě, že velmi uvítám Vaše podněty. Prvním projektem je obnova drobné krajinné architektury. Jedná se o opravu desítek a stovek drobných křížků, kapliček a božích muk u cest, které mnohdy nikomu nepatří a přesto dotvářejí malebnou krajinu. Zejména v katastrech malých pohraničních obcí je ještě velké množství těchto památek zanedbaných. Mohu s potěšením oznámit, že v roce 2005 se ve spolupráci s Jihočeským krajem podařilo rozběhnout projekt obnovy drobné krajinné architektury.

Druhým nekončícím problémem, který mi zvláště leží na srdci, je záchrana otáčivého hlediště v zámeckém parku v Českém Krumlově. Ve volební kampani jsem na toto téma dostal nespočet dotazů a drtivá většina občanů Krumlova a okolí vyjádřila přání, aby hlediště bylo zachováno na současném místě. Řadu let vedu jednání s městem, krajem, památkáři, Výborem pro světové dědictví UNESCO, ministrem kultury, premiérem i presidentem na toto téma. Výsledkem je, že by hlediště mělo být zachováno tam, kde je nyní, ale dojde k jeho všeobecné rekonstrukci, tak aby bylo citlivější k jedinečné atmosféře zámeckého parku. Uvědomuji si, že jsem jen kolečkem ve stroji, který směřuje k řešení tohoto problému, ale snažím se být k řešení co nejvíce prospěšný.

Po zvolení do Senátu jsem se začal věnovat problematice vojenského újezdu Boletice. Tento zájem je dílčím výsledkem mého působení ve Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, ale především reakcí na přání starostů obcí, které s vojenským újezdem bezprostředně sousedí (např. Horní Planá). Samozřejmě to je práce širokého okruhu lidí, ale za dobu mého senátního mandátu se Boletice otevřely veřejnosti. Podílel jsem se ne přípravě dohody o využití části Boletic k turistickým účelům (dohoda mezi Jihočeským krajem, MNO, MŽP a MRR). Několikrát jsem písemně apeloval na ministry obrany, až došlo k uvolnění prostředků na opravu kostela sv.Mikuláše v Boleticích, která právě probíhá.

Trvale se věnuji problematice Šumavy. K tomuto tématu najdete má stanoviska v sekci „články“. Zjednodušeně řečeno: Cenou za experiment s bezzásahovostí, která způsobila kůrovcovou kalamitu, je nutnost masivního kácení a vytváření holin ve druhých zónách Národního parku.

Dlouhodobě podporuji šumavské starosty a Jihočeský kraj v jejich záměrech na rozvoj turistiky na Šumavě. Tyto záměry, včetně lanovky na Hraničník, jsou obsaženy v dokumentu Zásady územního rozvoje kraje. Podílím se na řadě dalších jednání a projektů, které považuji za smysluplné a kde cítím, že můj senátní mandát a moje osobní zkušenosti mohou pomoci. Jedná se například o tvorbu zimních běžeckých tras v Novohradských horách, opravy památek, podporu místním spolkům, hasičům a podobně. Mnohokrát vyjednávám za obce s centrálními úřady ve věcech vydávání majetku či řešení nestandardních situací (např. nezaviněné dluhy obcí). Jako potvrzení mé činnosti pro obce v mém senátním regionu připojuji níže vyjádření některých starostů.

V oblasti zahraniční politiky se věnuji především otázkám lidských práv a dodržování demokratických norem.

Finanční podpora ODS

Fyzické osoby mohou o hodnotu daru snížit základ daně z příjmů, pokud celková hodnota darů v jednom roce dosahuje alespoň dvou procent základu daně nebo činí alespoň 1 000 Kč.

CHCI PODPOŘIT TRANSPARENTNÍM DAREM