• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Nezávislost a svoboda žurnalistů

V posledních týdnech, zejména v souvislosti s vraždou slovenského novináře a s inauguračním projevem prezidenta Zemana, se roztrhl pytel s prohlášeními na obranu nezávislé práce novinářů. Svoboda a nezávislost žurnalistů byla požadována ve vystoupeních herců, samotných novinářů, ale i na demonstracích.

Nějak mi ale uniká definice novinářské nezávislosti, která je v posledních dnech tolik skloňována. Opravdu se týká všech? Před několika lety jsme byli svědky toho, že Andrej Babiš koupil MF Dnes a Lidové noviny. Někteří novináři tehdy z redakcí obou novin odešli okamžitě a někteří po několika měsících s tím, že se pokusili založit nezávislá média. Demonstrujeme tedy za svobodu a nezávislost i pro novináře z MF Dnes a Lidových novin? Ale vždyť je to jejich volba, pracovat v tiskové divizi Agrofertu. Nebo opravdu demonstrujeme i za svobodné konspirování Marka Přibila, který dostává úkoly přímo od Andreje Babiše?

Nechci obhajovat inaugurační projev prezidenta, ale i mě štve, když se redaktoři Respektu považují za svědomí národa a vrchol nezávislé žurnalistiky a přitom jejich platy jsou dotovány třeba i z peněz získaných prodejem hornických bytů. A nechme si zdát o tom, že by někdy kriticky referovali o svém majiteli. Vlastně, oni přeci nemají se Zdeňkem Bakalou nic společného, média vlastní přeci jeho manželka a ne on. Demonstrujeme tedy i za svobodu slavné věty šéfredaktora, který k osobě Zdeňka Bakaly napsal: „Nechválili jsme jej, když jsme mohli, nebudeme jej kritizovat nyní.“ Aha.

Jak je to tedy se svobodou a nezávislostí žurnalistů? Není to tak trochu i jejich volba, chtějí-li být opravdu svobodní a nezávislí, nebo volí životní jistoty u některého z oligarchů? A naopak, je přeci naše volba, volba čtenářů, která média a které novináře čteme, kupujeme a které ne. Samozřejmě, trochu se z toho vymyká Česká televize a Český rozhlas, na které musíme přispívat, i když nechceme, ale to je jiná kapitola. Ale závěrem, neblázněme tolik se svobodou a nezávislostí novinářů, když ti závislí a nesvobodní se v této situaci ocitli v naprosté většině z vlastní vůle (a také trochu možná z vůle manželky, dětí na studiích, hypotéky či dalších finančních závazků, životních jistot atp.).

www.NeviditelnyPes.cz, 20.3. 2018