• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Jednat s Andrejem Babišem o vládě?

Situace je jasná. Pan prezident prohlásil, že nikdy, opakuji NIKDY, nevypíše nové volby. Pan prezident také dopředu prohlásil, že druhý pokus o vyjádření důvěry vládě dává Andreji Babišovi. A vzhledem k tomu, jak funguje hnutí ANO, se nedá předpokládat, že by předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček věnoval třetí pokus někomu jinému než svému šéfovi.

Z toho vyplývají následující varianty. ANO bude vládnout s nějakou podporou KSČM a okamurovců, což se již ukázalo při sestavování orgánů Poslanecké sněmovny, to si ale nikdo normální nepřeje, anebo bude ANO vládnout v nějaké standardní demokratické koalici.

Souhlasím, že již slovní spojení „standardní demokratická koalice“ je protimluv, protože hnutí ANO je naprosto nestandardní hnutí, naprosto podřízené svému předsedovi. Ale zároveň platí výše uvedené. Všechny tři pokusy má Andrej Babiš a žádné předčasné volby.

Takže i demokratické politické strany se musí pochlapit a začít s AB jednat. Je to pro ně (nás) nejednoduchá výchozí situace. Všichni máme v dobré paměti, jak AB dokázal vygumovat své bývalé koaliční partnery, přivlastnit si všechny úspěchy bývalé vlády a všechny neúspěchy připsat socialistům a lidovcům. A každá další politická strana, která se zaplete s AB, se vystavuje podobnému nebezpečí. Žádná standardní politická strana nevlastní bezpečnostní a mediální divizi o stovkách lidí, dvoje noviny, televizi a rozhlasovou stanici. Problémem zůstává, že každá standardní demokratická strana by účastí ve vládě legitimizovala nestandardní oligarchické hnutí AB. A co více, každý koaliční partner by musel překousnout trestní stíhání AB, ať jeho vydání či nevydání Poslaneckou sněmovnou dopadne jakkoli.

Ale jednat a vládnout se musí. Nepřítel je před branami. Jaké tedy musí být výchozí parametry k jednání o potenciální vládní koalici? AB opakovaně prokázal, že čerpání milionových dotací pro jeho firmy, pardon, pro jeho firmy ve svěřeneckém fondu, je problematické. Kontrolu nad čerpáním dotací, rozuměj Ministerstvo financí, musí proto převzít koaliční partner. AB také opakovaně prokázal, že je jeho hnutí připraveno ovlivňovat soudní systém a nezávislost soudnictví. Připomeňme si, že AB kdysi veřejným prohlášením zablokoval ministryni Heleně Válkové jmenování vítěze konkurzu soudce Jana Sváčka předsedou Vrchního soudu v Praze. Koaliční partner tedy musí převzít Ministerstvo spravedlnosti, aby AB nadále neovlivňoval soudní systém. A všichni si pamatujeme, jak AB při koupi MF Dnes a Lidových novin přísahal, pardon, prohlašoval, že je nebude ovlivňovat, aby se poté z nahrávek ukázalo, že své novináře pravidelně sprdává a úkoluje. V podobné situaci hrozí, že by on či jeho lidé mohli ovlivňovat Ministerstvo vnitra, pod které spadá vyšetřování kauzy „Čapí hnízdo“. Ministerstvo vnitra tedy také musí kontrolovat koaliční partner.

Tím jsou základní parametry případné koaliční spolupráce dány. Ještě je potřeba doplnit, že případní koaliční partneři musí mít nejméně polovinu ministrů a v koaliční smlouvě musí být zakotveno, že nemohou být přehlasováni současnou koalicí ANO, KSČM a okamurovců. Nebo mohou mít koaliční partneři v koaliční smlouvě uvedeno něco jako právo veta pro případ, že by je AB jakkoli válcoval.

Nepovede-li zpráva OLAF a případné pokračování trestního stíhání k pádu AB, může za těchto logických a nutných podmínek některá demokratická politická strana začít jednat o případné vládě. Chce to však velkou odvahu.

www.NeviditelnyPes.cz, 17. ledna 2018