• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Obrana Petra Fialy: nejde jen o razanci a atraktivitu

Každý se s tím jistě setkal. Předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi je často vytýkána malá razance, přílišná akademičnost či neprůbojnost. Podle některých názorů to není lídr do dnešní bouřlivé politické doby. Možná je na tom něco pravdy, nicméně každá mince má dvě strany. Jako člen ODS od roku 1993 jsem osobně zažil zblízka všechny předsedy a Petra Fialy je potřeba si vážit, protože opravdu zachránil ODS.

Vzpomeňme si, že ji přebíral krátce poté, co státní zástupce Ivo Ištvan spolu s policistou Robertem Šlachtou provedli státní převrat (tedy korektněji poté, co si ověřovali nějaký právní názor…). ODS tehdy v průzkumech padala k šesti procentům a houfně ji opouštěli členové. Bylo zcela vyloučené, aby se v té době postavili do čela strany dnes zmiňovaní například Alexandr Vondra nebo Martin Kuba, jakkoli jsme my, kdo je známe, věděli o jejich kvalitách a bezúhonnosti, ale média by nás po takové volbě dorazila. Média navíc ještě hrála téma „kmotrů“ a ODS byla opravdu na pokraji propasti. Potřebovali jsme tehdy nezpochybnitelnou osobnost, konzervativce a člověka nedotčeného agresivními médii. Také já jsem tehdy psal do Brna profesoru Fialovi, aby pomohl zachránit ODS.

Babiš nás mohl dorazit

Do čela strany tehdy Fiala nastoupil ve velmi těžké situaci. Navíc záhy zjistil, že po vedení Topolánkem–Dalíkem ODS zůstaly ve stranické pokladně dluhy ve výši vyšších desítek milionů korun po lhůtě splatnosti, které vedení Petra Nečase neřešilo a pouze problém odsouvalo. Kdyby byl tehdy Andrej Babiš více připraven na vstup do politiky, koupil by naše pohledávky a poslal by ODS do insolvence. To by nás dorazilo také.

Petr Fiala vstoupil vpravdě na minové pole, ale věděli jsme, že je to člověk, který do té doby uspěl ve všech svých manažerských funkcích, ať již jako ministr, rektor, či ředitel nakladatelství. Shromáždil tehdy kolem sebe skupinu odborníků, která navrhla efektivní řešení nepříznivé finanční situace strany, a po několika letech dovedl ODS do černých čísel.

Ví, že ODS musí vyhrát

Fialovi je také často vytýkáno, že i když to už po změně volebního zákona není potřeba, stále drží koalici s KDU-ČSL a TOP 09. Umíte si však představit, jakou negativní kampaň by předvedla „topkařsky“ zaměřená Česká televize, kdyby ODS navrhla rozpuštění této koalice?

Nejen podle mého názoru neměl Ústavní soud takto vstupovat do již rozběhlé volební kampaně. Absurditu celého rozhodnutí dokresluje výrok soudce zpravodaje Jana Filipa poté, co politici soudu vytýkali doslova šibeniční lhůtu, kterou nyní mají na schválení nového volebního zákona. Komentoval to tak, že on si zkusil napsat volební zákon a trvalo mu to 45 minut. Nejde ale přece o to, zákon napsat, jde o to, najít shodu mezi 200 + 81 poslanci a senátory.

A soudce zpravodaj o svém rozsudku nedokázal přesvědčit ani svých patnáct kolegů! Naopak, právě Fiala je člověk na hledání podobných dohod. Porovnejte životní a pracovní úspěchy Petra Fialy a ostatních politických lídrů. Jsou nesrovnatelné. Možná se v dnešním mediálním světě více cení razantní televizní vystoupení nebo atraktivní vizáž, ale konzervativní ODS si cení serióznosti a úspěchu. Fiala vede stranu s cílem vyhrát a být premiérem – a jistě ví, že tento cíl je pro ODS po osmi letech v opozici zásadní.

Jdeme do voleb, držíme slovo i středopravou koalici. Máme za sebou čitelnou historii, nezpochybnitelné úspěchy transformace v devadesátých letech i úspěšný krizový management po finanční krizi 2009. Svému současnému předsedovi vděčí ODS za mnohé – a právě proto stojíme za Petrem Fialou.

Mladá fronta DNES, 20. 3. 2021