• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Nenechme se strašit

Byť neradi, snášeli jsme v době koronakrize všechna omezení, protože média a vláda vyvolaly v lidech strach, strach o život. S tím, jak se snižují covidová čísla, se do médií opět hlásí klimaaktivisté se svými alarmistickými zprávami a bojem proti globálnímu oteplování, resp. proti klimatické změně. Poučeni z koronakrize se budou snažit vyvolat v nás strach a výsledky jejich výzkumů budou mít mnohem větší razanci než v minulosti. Ledovce začnou tát ještě rychleji, zmizí pláže, kam jezdíme na dovolenou, a buď se všichni utopíme, nebo celá planeta shoří. Možná obojí najednou.

Někteří vědci si budou tak jako v minulosti stoupat v symbolické oprátce na kostku tajícího ledu a jiní bivakovat v korunách šumavských smrků, aby zdůraznili přesvědčivost svého vědeckého bádání. Místo epidemiologů se před média postaví klimatologové se svými katastrofickými vizemi. Zapomněli jsme, jak v době před covidovou pandemií lidé propadali „klimatickému žalu“ a ženy odmítaly rodit děti, protože plození dětí zvyšuje uhlíkovou stopu? Je to velká výzva, abychom po koronakrizi nenaskakovali klimaaktivistům na jejich mediálně svůdné vábničky, resp. abychom nepropadali poplašným zprávám. Netvrdím, že se klima nemění, mění se po celou dobu existence planety, mění se miliony let, ale musíme se změně klimatu racionálně přizpůsobovat, nikoli bláznivými nápady se snažit změnu klima zastavit. Je to ale složitý úkol i proto, protože ve zkoumání globálního oteplování a v boji proti klimatické změně se točí opravdu velké peníze.

Českokrumlovský deník, 19. 5. 2021