• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Ústavní žaloba by mohla Zemanovi nahrát

Minulý týden byl na Václavském náměstí na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii přečten otevřený dopis Senátu Parlamentu České republiky s žádostí, aby Senát podal ústavní žalobu na prezidenta republiky. A je pravda, že v Senátu někteří kolegové o možnosti opětovně podat ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana opravdu diskutovali, ale zatím byly tyto úvahy odloženy.

Iniciativa Milion chvilek po nepodařeném pokusu Mikuláše Mináře přetavit úspěch „chvilkařů“ v politickou stranu zklamala část veřejnosti a také tuto jejich výzvu považuji za chybnou a politicky nedomyšlenou. Zvážili organizátoři a petenti výzvy možné politické důsledky takovéhoto kroku?

Je přece známé, že přes současné složení Poslanecké sněmovny podobná žaloba již jednou neprošla. Mlčky se tedy předpokládá, že by po říjnových volbách a s novým složením Sněmovny mohla tato žaloba projít. Ostatně i při urychleném projednávání v Senátu se to stejně rychleji nedá stihnout.

Nicméně šikovný politický marketér typu Babišova Marka Prchala s podporou některých médií dokáže z otázky hlasování o ústavní žalobě na prezidenta udělat téma voleb do Poslanecké sněmovny, resp. udělat z nich referendum o prezidentu Zemanovi.

Referendum, které může být provázeno stejnou hysterií jako druhá kola prezidentských voleb. Kandidáti všech stran na poslance budou konfrontováni s otázkou, zda budou, či nebudou hlasovat pro ústavní žalobu na prezidenta, a na tuto otázku existuje odpověď buď ano, nebo ne. Zde není prostor pro lavírování. Témata jako zadlužování státu, neudržitelné zvyšování mandatorních výdajů růstem počtu státních zaměstnanců či adaptace na klimatické změny budou přehlušeny jedinou otázkou: Budete hlasovat pro ústavní žalobu na prezidenta?

Protože Miloš Zeman je stále politik, který myslí několik tahů dopředu, je docela možné, že svá dvě poslední veřejná vystoupení o předminulém víkendu záměrně naplánoval natolik kontroverzně i z důvodu, aby udělal z otázky svého odvolání téma podzimních voleb.

Byl by to od něj vpravdě ďábelský plán, jak podpořit ve volbách strany ANO, ČSSD, KSČM a SPD, které se proti jeho odvolání postaví. Varuji své kolegy a kolegyně před tím na tento plán naskočit.

Deník Právo, 3. 5. 2021