• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Pochybná lekce z demokracie

Když občas musím obhajovat svoji prezidentskou volbu, jeden z argumentů, proč si je prezidenta Zemana potřeba vážit, zní, že je to z celé Evropské unie jediný proizraelský prezident. Zbytek EU je bohužel celý propalestinský. Další z argumentů je, že prezident Zeman jako jediný z celé EU před volbami v USA veřejně podpořil prezidenta Trumpa. To, že se spolu nikdy nemohli setkat, protože levicově liberální média udělala z obou prezidentů ruské agenty, je jiný příběh.

Važme si toho, že se v Česku nesetkáváme s antisemitismem a že napříč politickými stranami je Česko jednoznačně proizraelské. Za velmi poučné v této oblasti považuji současné „cestopisy“ spisovatele Tuvia Tenenboma, které opravdu stojí za přečtení. Bohužel, Tenenbomovi knihy ukazují, že antisemitismus je hluboce zakořeněn v mnoha jinak civilizovaných a demokratických zemích světa.

Nepovažoval jsem za vhodné, když čeští komunální politici dávali lekce z demokracie Rusku nebo Číně s tím, že do toho zahraniční politice státu nic není, když jde o komunální záležitosti. Výsledky těchto komunálních chytrostí všichni vidíme a diplomatické roztržky musí řešit ministr zahraničí i parlament. Je ale opravdu jiná úroveň, když s podobnou lekcí z demokracie přicházejí tři bývalí ministři zahraničí, tři levicoví liberálové, kteří za větami o strategickém přátelství s Izraelem navrhují v souladu s pozicí Evropské unie radikální změnu české zahraniční politiky jak k Izraeli, tak k USA. Jak si jinak vysvětlit poslední větu o „spoluurčování našeho (českého) postupu při úsilí o dosažení společné evropské pozice“, když jádro textu je o nesouhlasu s izraelskou pozicí. Společný postoj k Izraeli se bude těžko hledat s evropskými zeměmi, které přispívají Palestincům na učebnice, ve kterých se píše o tom, že Izrael musí být zničen. Ostatně tato premisa je základem nejen palestinské politiky, ale politiky mnoha dalších arabských států. Na rozdíl od těchto arabských států, které přes všechnu kritiku Izrael respektují, Palestinci stále vystřelují rakety přes zeď. „Co dělá izraelské děvčátko, které si ve městě Sderot hraje na pískovišti? Provokuje palestinského ostřelovače.“

Slouží ke cti autorům textu, že nevynechali skutečnosti o vládě hnutí Hamás jako teroristické organizace nebo fakt, že Palestinci vždy v minulosti vznik samostatného státu odmítli. Myslíte, že se Palestinci opravdu polepší, když - jak Petříček, Zaorálek a Schwarzenberg píší - „budeme vždy apelovat na palestinské představitele, aby se aktivně a konstruktivně zapojili do všech mírových jednání“? Mezinárodní společenství dlouho apelovalo a stovky Izraelců ročně umíraly při teroristických útocích. Když Izraelci postavili zeď, mohlo se mezinárodní společenství zbláznit, ale Izraelci přestali umírat.

Vážení páni ministři, přestaňte ze svých klidných a bezpečných domovů Izraelcům radit, co mají dělat. Oni jsou v denním ohrožení, ne my.

Deník Právo, 28. 5. 2020