• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Sucho, déšť, klimatická změna a sociální sítě

Také díky amatérským videím umožňuje nám dnešní zpravodajství sledovat události on-line opravdu z celého světa. A tak když je sucho, večerní zprávy ukazují rozpraskanou půdu, nešťastné zemědělce a vyschlé studny. A když začne pršet, média přinášejí okamžité zpravodajství o vytopených sklepích a počtech utopených slepic.

Nechci znevažovat neštěstí lidí a obcí vyplavených přívalovými dešti, ale ruku na srdce, to se přeci dělo vždycky. Dokud ale neexistoval internet, mobilní telefony a sociální sítě, dozvěděli se lidé o vytopených domech v malé obci nejdále v okresním městě. Dnes, když koronakrize již tolik netáhne, má lokální záplavy i se zásahem místních dobrovolných hasičů naservírované v hlavním zpravodajství celá republika. A když nejsou k dispozici přívalové deště či sucho, jsme konfrontování s požáry a tornády na druhém konci světa a máme pocit, že planeta hoří. Ale opět, to tak přeci bylo vždycky, pouze jsme to neviděli v přímém přenosu.

Ortodoxní klimaaktivisté tvrdí, že se potvrdila jejich teorie o vlivu člověka na klima. V době koronakrize přeci přestala létat letadla, přestala jezdit auta, zastavil se průmysl a hned poté začalo pršet! A tak by tomu podle nich mělo být i nadále. V tomto přání aktivisté zcela pomíjejí, že v důsledku vypnutí kapitalismu byla celá Evropa uvržena do hluboké ekonomické krize.

A k tomu se tu a tam vysloví vědci pohybující se na pomezí vědy a aktivismu, že to všechno kolem nás, sucho i déšť, tornáda i požáry, jsou důsledky klimatické změny, proti které je potřeba bojovat. A tak si v této mediální masáži skoro neuvědomujeme, že i v minulosti svítilo sluníčko a občas hodně pršelo. Vzpomeňme si na roky 1998, 2002 a 2008, kdy pršelo mnohem více.

Konzervativní a seriózní ochránci přírody to dnes mají těžké, protože slyšet jsou hlavně aktivisté. O ochranu přírody již dávno nejde, jde o klima. Seriózní vědecká diskuse o změně klimatu se přestala vést, protože změna klimatu způsobená lidskou činností byla údajně dokázána celosvětovým vědeckým konsensem, hlasováním na klimatických kongresech a pochybovat o ní je popírání jediné pravdy. Kdokoli z vědců vysloví pochybnost o úloze CO2 na změně klimatu či podpoří tezi, že se musíme změně klimatu přizpůsobovat a nemáme se pokoušet světové klima měnit, stane se cílem mediální dehonestace, případně mu nejsou přiděleny obvyklé státní granty či zakázky. Celé zelené šílenství za záchranu planety je podobné kampaním #MeToo nebo současnému Black Lives Matter. Je zřejmé, že účinnost všech těchto kampaní je závislá na sociálních sítích, a když vidím výsledky těchto kampaní, musím souhlasit s tezí, že sociální sítě jsou zločin na lidstvu.

Je od Britů prozíravé, že odcházejí z Unie v době, kdy se připravují společné zelené dluhopisy. Místo aby se Unie zabývala důvody a následky brexitu, směřuje k utopické záchraně klimatu. Na rozdíl od v minulosti vyhlašovaným a nikdy nesplněným ambiciózním plánům si dnes na tento plán Unie půjčí a utratí za něj peníze. A až se po letech zase ukáže, že to byla slepá ulička, kde budou dnešní ambiciózní evropští komisaři?

www.NeviditelnyPes.cz, 22. 6. 2020