• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Lidi, nenechme se strašit

Každý je dnes připojen k internetu a zprávy, zejména ty negativní, se šíří on-line. A tak kdykoliv otevřeme internet či sociální sítě, vyvalí se na nás množství negativních informací či varování takovým proudem, že i vyrovnaný člověk má šanci podlehnout.

Téměř každý týden nás meteorologové varují buď před extrémními bouřkami s přívalovým deštěm, nebo naopak úmorným vedrem. Klimatologové zas již mnoho let straší, že civilizace do padesáti let skončí a planeta shoří, pokud radikálně nesnížíme produkci CO2 a nezměníme svůj životní styl. Letos na jaře se klimatologové odvážili předpovídat situaci nejenom na nekontrolovatelných padesát let dopředu, ale tvrdili, že nás čeká nejhorší sucho za posledních 500 let. A když začalo pršet, předpovídali, že po dešti sucho udeří s ještě větší intenzitou. Greta chce, abychom žili v panice, a klimatologové ji v tom svými prognózami podporují. Nezdá se vám, že se někdy jedná o šíření poplašných zpráv?

Když odhlédneme od všeho výše uvedeného, nemyslíte, že je letošní rok úplně normální? Že je v létě teplo na koupání a občas prší, aby dozrála úroda a rostly houby? Nenechme se strašit!

Ke klimatologům se letos přidali epidemiologové a politici. Začalo to v březnu vypnutím celého státu a předpovědí, že možná dva roky budou zavřené hranice. A teď k tomu přidal hlavní epidemiolog varování, že si lidé v červené zóně budou možná muset nakoupit potraviny na čtrnáct dní dopředu. Ale kdo ví, kdy se kdo ocitne v červené zóně? Vládní politici se tomuto strašení nebrání, naopak, protože když jsou občané vystrašeni, je s nimi možné buď manipulovat, nebo ještě lépe, před volbami je zachránit. Média tak na nás každý den chrlí čísla epidemiologů o počtech nakažených a uzdravených, čísla bláznivá už proto, že když je jeden den ministerstvo nechalo přepočítat, z „alarmujících překročených pěti tisíc“ se vrátila na standardních tři a půl tisíce.

Líbí se mi přirovnání profesora Jana Žaloudíka, že kdyby média informovala o rakovině tak detailně a každodenně jako o covid-19, nikdo by si už nikdy nedal kolečko salámu nebo buřta na ohni.

V sousedních Prachaticích se objevil na ubytovně u několika desítek Ukrajinců covid-19. Během jednoho dne, poté, co tuto událost média obšírně komentovala, klesly tržby v prachatických restauracích a cukrárnách o 80 %. Po jarním vypnutí státu je to pro Prachatice katastrofa. Píše mi jeden občan z Prachatic: „KHS vyhlásila ´náhubkové´ opatření pro obvod ORP Prachatice. Co má epidemiologie společného s ORP? Toto mimořádné opatření krajské hygieny je těžké dada. Považte, v Nové Peci hadr ano, na sousedním Perneku už ne. V Lenoře ano, v Horní Vltavici už ne, na Žlebech jo, na Hliništi ne, v Netolicích ano, ve Vodňanech ne... Hrozný čínský virus totiž má mapu územně správního členění republiky a zodpovědně se dle ní zastaví na hranici jakéhosi ORP, které bylo vytvořeno k tomu, aby si lidé měli kam jezdit vyřizovat řidičáky. To vše kvůli třiceti nebo kolika dělníkům na ubytovně v Prachaticích. Stát si z nás dělá bohapustou srandu a bandu ovcí.“

Lidi, nenechme se strašit! Žijme normální život, tak jak jsme zvyklí! Ochraňujme přírodu a buďme k sobě ohleduplní, tak jako jsme se chovali vždy. Ale neblázněme, vynechávejme všechny alarmistické zprávy a katastrofické předpovědi. Možná raději nezapínejme televizi a internet. Je léto, choďme k vodě a do lesa na houby. Radujme se z toho. A v Prachaticích pojďme klidně k paní Růžence Mádlové do cukrárny na náměstí. Nic strašného se neděje, a i kdyby, tak to určitě v klidu přežijeme.

Deník Právo, 6. 8. 2020