• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

"Dopis tátovi"

Milý táto,

občas jsi vzpomínal, že jsi zamlada chtěl být buď knězem, nebo politikem. Na kněze jsi ale studovat nešel, protože kněží nemohou mít děti a ty jsi je mít chtěl, za což ti děkuji. A celý svůj profesní život jsi prožil za komunismu, kdy politiku nešlo dělat. A tak jsi pracoval až do důchodu jako řadový ekonom, byť jsi vystudoval dvě vysoké školy a mluvil pěti jazyky. Pán Bůh ti vyplnil tvá přání na dětech: jeden tvůj syn vystudoval teologii a je jáhnem, druhý je politikem.

Tati, za těch jedenáct let, co tu nejsi, se svět neuvěřitelně proměnil, spíše vykolejil, a upřímně řečeno, nevíme, co s tím. Celkovou změnu přičítám jakési „zpovykanosti“ západní civilizace a také rozvoji internetu a komunikačních technologií. Vede se nám natolik dobře, že vymýšlíme kraviny, které pak sdílíme na sociálních sítích (to jsi již nezažil, ale je to něco jako manželství s notebookem).

Tati, lídrem v bláznovství se staly Spojené státy, které pro nás za komunismu představovaly symbol svobody a demokracie. Amerika k tomu směřovala dlouho, ale se zvolením černošského prezidenta vypukl boj za práva nejrůznějších menšin natolik, že americké univerzity vyřazují z výuky klasické filosofy, protože to byli „machističtí bílí muži“. Americké univerzity také vyhlašují „dny bez bílých učitelů“, kdy všichni bílí musí opustit universitu a studenti vyžadují „bezpečné prostory“, kde jsou menšiny chráněny před nepřijatelnými názory bílých. Nevěřil bys tomu, ale americká administrativa byla natolik poblázněná právy sexuálních menšin, že vymyslela zákon, že když se muž cítí jako žena, tak může chodit na dámské záchody. Američané si to bláznovství snad ale uvědomili a na poslední chvíli zatáhli za záchrannou brzdu a zvolili si jiného prezidenta.

Tati, na naší zahradě nám již třetí rok pomrzly meruňky, přestože celý svět bojuje s globálním oteplováním. Možná i proto, že se posledních dvacet let klima ochlazuje, vědci změnili boj s globálním oteplováním na boj s „globální změnou“. Změnu je potřeba také zkoumat, aby nám přeci nemrzly ty meruňky. Na zkoumání se vydávají miliardy (dolarů, eur, korun) a ten nový americký prezident byl první politik, který řekl, že král je nahý, a že už to platit nebude. V Česku ale zatím jdeme s vyspělým světem. Nechali jsme uschnout, resp. sežrat kůrovcem rozsáhlé šumavské lesy a divíme se, že je na Šumavě sucho.

Tati, z Evropské unie vystupuje Velká Británie, chce si vládnout sama. Místo toho, aby si z toho evropští lídři vzali poučení, ženou členské státy do stále větší integrace. Více než osmdesát procent zákonů, o kterých v parlamentu hlasujeme, je transpozice zákonů z Evropské unie. A sociální stát bobtná a bobtná. Tisíce nových zákonů, tisíce nových úředníků na jejich aplikaci a tisíce nových úředníků na kontrolu dodržování těchto zákonů. Jižní státy EU díky společné měně chudnou, Řecko je již řadu let na pokraji bankrotu, ale Brusel chce, abychom euro přijali i my.

Tati, největší změna ale je, že se do Evropy valí tisíce a miliony muslimů. Zdá se skoro neuvěřitelné, že mnoho států rezignovalo na ochranu svých hranic a v rámci politické korektnosti říkají, že každý má právo žít v našem blahobytu. Radikální islamisté, kteří si říkají Islámský stát, vyhlásili válku celému křesťanskému světu. Jejich duchovní vůdci deklarují, jak nenávidí náš svět, protože se nechceme podrobit islámu. Díky sociálním sítím jejich kázání inspiruje řadu mladých evropských muslimů k páchání hromadných atentátů na evropské obyvatele. Ti lidé zabíjejí se jménem Alláha na rtech, ale představitelé evropských států neustále opakují, že to zabíjení nemá s islámem nic společného. Evropské elity mají pocit morální nadřazenosti a nutí nás, abychom muslimské komunity vytvářeli také v Česku.

Tati, naše civilizace se opravdu zbláznila. Svírá nás politická korektnost a neumíme se bránit tomu, co nás ohrožuje. Obávám se, že až jednou bude psát můj syn mně, jako já dnes píšu tobě, bude to ještě méně veselé čtení. Snad dopis nebude v arabštině.

Tvůj Tomáš

Českobudějovický deník, 7. 8. 2017