• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Lanovka na Hraničník bude! Konečně!

Více než dvacet let se jihočeští krajští politici a starostové šumavských obcí snaží prosadit lanovku na Hraničník (1281 m.n.m.). Více než dvacet let svádíme boje s demagogií zelených ekologistických organizací, ale dnes i s vedením NPŠ, že na Hraničníku jsou ty nejcennější lesy, ta nejcennější příroda. Ostatně, nejcennější šumavská příroda se objeví vždy tam, kde chce samospráva něco pro turisty udělat, lanovkou počínaje, novou lyžařskou stopou konče. Když nechali ekologisté lesy na vrcholu Hraničníku sežrat kůrovcem, zdálo se, že stavbě lanovky nic nebrání. Ale pod uschlým lesem se zase daří vzácným mikrobům, kteří jsou také součástí té nejcennější šumavské přírody. Jak říkají vědci provádějící na Šumavě výzkumy: „Kůrovec šumavským vodám a půdám hodně pomohl. Měl katastrofální dopad na stromy, ale les nejsou jen stromy.“ (Cituji za šumavský výzkum oceněného dr. Kopáčka.) Takže zase nic.

Projekt to byl od počátku pěkný. Do rakouského lyžařského areálu Hochficht jezdí denně stovky návštěvníků z české strany, kteří by byli ubytování pod lanovkou, snídali a večeřeli by na české straně a lyžovali by na opačné straně kopce. Rozvoj Lipna nad Vltavou či rakouských obcí pod Hochfichtem ukazuje, jak dokáží lyžaři ekonomicky povznést lokalitu. Připomeňme si, že doposud stovky aut denně projíždějí několik desítek kilometrů po úzké silnici z české strany Šumavy na Hochficht. Lanovka, ten sen jihočeských lyžařů, by tuto cestu (a tuny exhalací) ušetřila. Na ušetření exhalací a automobilové dopravy však naši ekologisté neslyší. Důležitá je přeci ta nejcennější příroda.

Po letech čekání je to tady! Nová krytá kabinková lanovka na vrchol Hraničníku se rozjede začátkem lyžařské sezony 2. prosince! Dráha lanovky je tisíc pět set metrů dlouhá, má padesát šest krytých kabin a za hodinu přepraví téměř tři tisíce lyžařů. Jízda až na vrchol potrvá asi pět minut. Lyžařský sen se naplnil!

Má to ale jeden háček. Nová lanovka vede z rakouské strany Hochfichtu těsně na českou hranici na vrcholu Hraničníku. A tak čeští lyžaři budou peníze do Rakouska nadále vozit. Ekologisté, děkujeme, lanovka je tady!

www.NeviditelnyPes.cz, 20. 10. 2017