• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

UKRAJINA: Všechno špatně

Na vyjádření názoru na současný stav na Ukrajině mi stačí dvě slova: „všechno špatně“. Snad pouze počátek demonstrací, kdy demonstranti vytrvale dávali najevo svůj nesouhlas se způsobem Janukovičova vládnutí, byl standardním demokratickým projevem. Nicméně, již tehdy jsem s nedůvěrou pozoroval otevřenou politickou i materiální podporu, kterou politici o organizace Evropské Unie demonstrantům poskytovali. Ve složité zemi, kterou Ukrajina je, jsme opět pomohli spustit procesy, jejichž konec jsme nedohlédli. Varováním pro některé naše politiky měla být situace v Sýrii, kde i díky naší trvalé podpoře „demokratické opozice“ proti „autoritářskému Asadovi“ zahynulo již 130 tisíc lidí. Ale Sýrie, Libye či Egypt jsou daleko, tak proč si nezaletět na Kyjevský Majdan a neukázat se tam jako apoštol demokracie před televizními kamerami.

Každého měl varovat okamžik, kdy demonstranti, resp. „lidé Majdanu“, začali obsazovat Parlament a další vládní budovy. Situace vypadala zachráněna dohodou mezi Janukovičem a vůdci opozice stvrzenou podpisy tří ministrů zahraničí EU za účasti ruského ombudsmana. Dohoda platila necelý den, protože ji demonstranti odmítli. Další den se začalo střílet. Mrazila mne věta českých komentátorů, že „při ofenzivě demonstrantů bylo zastřeleno osm policistů“. Události pak dostaly vlastní spád. Kyjevský parlament jednal pod dozorem ozbrojenců z Majdanu, zatímco ten krymský zase kontrolovali ozbrojení převlečení ruští vojáci. Kromě osobních sympatií neumím vysvětlit rozdíl mezi tím, když jsou vládní budovy obsazovány jedněmi či druhými neidentifikovatelnými ozbrojenci.

Následná anexe Krymu Ruskem je samozřejmě nedemokratická, porušuje veškeré mezinárodní právo a nelze s ní jakkoli souhlasit. Ale ruku na srdce, nepomohl vzniklý chaos a bezvládí na Ukrajině Putinovi převzít Krym (zatím) bez výstřelu? Samo nové ukrajinské vedení, vědomo si historie Krymu, v podstatě rezignovalo a pohrozilo Rusku mezinárodními soudy (!). Chování a rétorika Ruska je nebezpečná hlavně pro pobaltské státy, ve kterých žijí významné ruské menšiny. I Putin ale ví, že pobaltské státy jsou však na rozdíl od Ukrajiny v NATO a tam by případná ruská intervence znamenala opravdovou válku.

Na Ukrajině je chaos. Stovky až tisíce bezejmenných lidí jsou ozbrojeni, kontrolují silnice a vládní budovy a nikdo neví, kdy a kdo může začít střílet. Krym je pro Ukrajinu ztracen. Evropská Unie se snaží napravit nepovedenou asociační dohodu masivní finanční podporou, která však díky chaosu v zemi opět nebude účinná a skončí na kontech oligarchů. Všechno špatně. Snad jedině léčení zraněných Ukrajinců v našich nemocnicích je správný krok.

Neviditelnypes.cz 18. 7. 2014