• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2014»

Regionální pohled na dostavbu Temelína

Na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín nelze nahlížet jen optikou toho, kolik stojí elektřina nyní a kolik bude možná stát za 20 let. Jaderná energie zažívá v současnosti poměrně velký rozmach. Po celém světě je nyní ve výstavbě 71 nových reaktorů a 13 států pokrývá svoji spotřebu elektřiny z více než čtvrtiny jadernými elektrárnami.

Jižním Čechám prokazatelně pomohla výstavba prvních dvou bloků bezbolestně projít ekonomickou transformací 90. let. Podobný případ, kdy je jaderná energetika stimulem pro rozvoj regionu, byl odborně analyzován ve dvou státech USA, v Severní a Jižní Karolíně. Sdružení Carolinas Nuclear Cluster (CNC), které spojuje soukromé i státní instituce z oboru, zveřejnilo zprávu o hospodářském přínosu jaderné energetiky pro dotyčný region. Tým akademiků z Clemson University pod vedením Dr. Scotta Masona došel k závěru, že zmíněný region získává z jádra zhruba 25 miliard USD ročně v přímých a nepřímých přínosech.

Z hlediska přímých přínosů na tom mají největší podíl přímo jaderné elektrárny v provozu, kterých je v regionu osm a jejich přínos činí 7,2 miliardy dolarů. Dále je významná výstavba dvou reaktorů nové jaderné elektrárny ve V. C. Summer v Jižní Karolíně a dvou ve Vogtlu v Georgii, které mají být dokončeny v roce 2018, respektive 2019. Roční přínos z výstavby činí 2,75 miliardy dolarů. Tým Dr. Masona spočítal i nepřímé hospodářské přínosy, které se skládají ze zisků podnikatelů v okolí, vlivu na zaměstnanost, příjmů a výdajů domácností v regionu. Toto číslo činí včetně započtení výstavby nových jaderných elektráren 11,8 miliardy USD. Jaderný průmysl významně přispěl k tomu, že HDP jak Severní, tak Jižní Karolíny vzrostl v roce 2012 meziročně o 2,7 procenta, což je více než národní průměr.

Je jasné, že nejde srovnávat poměry v USA a v České republice. Nicméně ze studie je zřejmé, že jaderné elektrárny bývají v regionech ekonomickými tahouny. A jižní Čechy nejsou výjimkou. I u nás je na temelínskou elektrárnu navázáno mnoho dalších pracovních míst, ať již ve službách, či v průmyslu. Nelze také nepřipomenout nadprůměrné platy pracovníků temelínské elektrárny, což s sebou přináší vyšší koupěschopnost jich samotných i jejich rodin. Elektrárna rovněž poskytuje ročně desítky milionů korun na různé investiční a společenské akce, a podporuje tak okolní města a obce. O dostavbě jaderné elektrárny se nerozhodne v jižních Čechách. Jsem však přesvědčen, že pro jižní Čechy by to byl opět značný ekonomický přínos.

Hospodářské noviny, 28. 2. 2014