• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Sedmnáctý listopad 2016

Byli jsme varováni, že týdny občanského neklidu vyvrcholí 17. listopadu. Do té doby se měla konat občanská shromáždění, měla se otevřít divadla, galerie a vysoké školy diskusím a dokonce se mělo stávkovat. Že se nic z toho nekonalo a občanský neklid se omezil pouze na vyvěšení tibetských vlajek, nevadí. 17. listopad nám to vynahradí.

Na přípravu oslav je tentokrát čas a jsou i peníze. Organizátoři nás budou opakovaně ujišťovat, že se nejedná o demonstrace proti Miloši Zemanovi, ale o nezávislou oslavu 17. listopadu a obranu listopadových hodnot. Budou se konat protestní shromáždění na obranu té správné sametové revoluce, té, kterou si nenecháme ukrást politiky. Na Albertově a na Národní třídě se budou držet občanské hlídky, aby se zabránilo zneužití těchto míst politickou mocí. Bude se také pískat na (ty nesprávné) politiky a možná tleskat (těm správným) politikům. Na vajíčka letos pravděpodobně nedojde. Jednak to není demokratické a také je to s ohledem na současný soudní proces trochu rizikové. Kdo bude chtít jasně deklarovat svoji příslušnost k obraně těch správných hodnot a té správné revoluce, vezme si tibetskou vlajku nebo alespoň červenou kartu. České vlajky tentokrát nejsou potřeba, mohlo by dojít k záměně hodnot a revolucí. Budeme-li mít štěstí, dočkáme se i toho, že někdo další z kroměřížského seznamu ohlásí kandidaturu na prezidenta. Michal Horáček je sice dobrý kandidát, ale možnost volby je přeci základem demokracie, že.

Kdo si bude chtít letošního 17. listopadu zachovat chladnou hlavu a v klidu uctít památku sametové revoluce, ať odjede na venkov a dva dny nezapíná televizi (Českou). Ostatně, ministr financí to udělá také tak a po návratu morálně podpoří ty mediálně nejúspěšnější demonstranty, ty správné ochránce sametové revoluce a jejích hodnot.

Jaký by mohl letošní 17. listopad zanechat vzkaz pro budoucí generace? Filantrop Zdenek Bakala již dlouho ohlašuje svůj odchod z České republiky, a tak by se k financování odkazu Václava Havla mohl přihlásit Andrej Babiš. Ostatně, s Václavem Junkem, který nákupem Lucerny financoval rozjezd mnoha občanských aktivit a nadací, má Andrej Babiš mnoho společného.

Reflex, 10. 11. 2016