• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Refugges welcome! Uprchlíci vítejte!

I když osobně považuji současnou neregulovanou migrační krizi za největší ohrožení Evropy od dob druhé světové války, respektuji, že jsou lidé, kteří migranty vítají. Respektuji, že jsou lidé, kteří chodí před Úřad vlády demonstrovat za přijímání migrantů či stojí v Praze na Hlavním nádraží pod transparenty „Refugges welcome!“.

V současné migrační krizi je však dobré vědět, že se i v oblasti pomoci migrantům točí miliony, resp. desítky milionů korun. Nemluvím o nákladech státu na zabezpečení a ochranu hranic či na provoz detenčních a uprchlických center. Mluvím o nevládních organizacích, jejichž členové organizují demonstrace a vítají migranty na Hlavním nádraží. Konkrétně v roce 2014 (údaje za rok 2015 ještě nejsou k dispozici) si sedm nevládních organizací (Organizace pro pomoc uprchlíkům, Poradna pro integraci, Centrum pro integraci cizinců, Multikulturní centrum Praha, Sdružení pro migraci a integraci, META a InBáze) rozdělilo celkem 106 milionů. Ne, nespletl jsem se, sto šest milionů. Finanční prostředky pocházejí z Evropského sociálního fondu (pod Ministerstvem práce a sociálních věcí), z Evropského uprchlického fondu, z Evropského fondu pro integraci cizinců (pod Ministerstvem vnitra) i ze státního rozpočtu. Zcela jistě je mnoho lidí, kteří entusiasticky cítí potřebu pomáhat všem lidem bez nároku na vlastní odměnu. Mnoho aktivistů je však placených. V této souvislosti zní jako černý humor, když jsou dnes v zemích bývalé západní Evropy vypisovány programy pro migranty s názvem „Jak se chovat k ženám“. Na druhou stranu, když už jsou migranti tady, je potřeba se o ně postarat a školící a vzdělávací programy pro lidi ze zcela jiného kulturního prostředí jsou potřeba.

Existují však projekty, o jejich efektivitě lze pochybovat. Například projekt Organizace pro pomoc uprchlíkům hrazený z Evropského sociálního fondu nazvaný „Začátek v novém“. V letech 2012 a 2013 bylo podpořeno 80 žen, z toho 52 úspěšně absolvovalo vzdělávací program „Základy podnikání“. Do současnosti začalo podnikat 10 žen, přičemž cena programu přesáhla 7 milionů korun. Nezpochybňuji, že musíme pomáhat lidem v nouzi a snažím se to dělat celý život. Jsem však přesvědčen, že v současné době musíme nejprve zastavit nekontrolovanou migrační vlnu a pak teprve určit ty, kteří naši pomoc potřebují. Transparenty „Refugges welcome“ (Uprchlíci vítejte), které na světových sociálních sítích migraci do Evropy podporují, jsou někdy dobře placené.

Právo, 25. 1. 2016