• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Slova ředitele NPŠ jsou pokrytecká

V článku, který Právo zveřejnilo 10. dubna, doufá ředitel Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Hubený, že přijetím nového zákona o NPŠ skončí rozmíšky, a mimo jiné říká: jisté je jedno, oběma stranám jde o zachování úžasné šumavské přírody, rozvoj šetrné turistiky a rozvoj regionu i spokojený život obyvatel, a opět chce dělat "pomyslnou tlustou čáru za minulostí".

S plnou odpovědností musím konstatovat, že je od pana ředitele velmi pokrytecké tuto větu vyslovit necelý týden po schválení novely zákona o NPŠ. Po celou dobu projednávání zákona byli starostové, senátoři a poslanci, kteří měli na novelu jiný názor, osočováni z mnoha nekalých úmyslů se šumavskou přírodou a nikdy ze strany ministra, ředitele parku, Hnutí Duha či aktivistických vědců, nepadla věta o tom, že nám jde o ochranu přírody. Naopak, v živé paměti máme výroky těchto lidí, že senátoři a politici chtějí zničit přírodu, vybetonovat Šumavu, stavět developerské projekty, vodní nádrže, lunaparky a kšeftovat s pozemky.

Celou novelu zákona o Šumavě protlačil ministr Brabec (ANO) s podporou vládní koalice a TOP 09 pomocí neustálého opakování těchto lživých argumentů. Připomeňme, že v průběhu projednávání zákona uplatnil Plzeňský kraj cca 40 připomínek, z nichž nebyla do zákona vtělena ani jedna. Změny, které navrhl Senát spolu se šumavskými obcemi, Plzeňským a Jihočeským krajem, byly veřejně zostouzeny a senátoři, kteří pro tyto změny hlasovali, byli mediálně pranýřováni jako ničitelé šumavské přírody. A po tomto masakru přichází ředitel Hubený a říká: Pojďme společně chránit přírodu.

Rozumím tomu, že ředitel Hubený potřebuje od šumavských starostů a jihočeských a plzeňských politiků klid na práci, protože se brzy ocitne pod obrovským tlakem ekologických aktivistů, kteří ho budou nutit k tomu, aby co nejrychleji převedl nadpoloviční část Šumavy do bezzásahovosti, jak říká preambule zákona. A i když je ředitel Hubený velmi zelený, i jemu musí být jasné, že by šlo o katastrofu. Šumavské obce připravují ústavní žalobu a skupina senátorů novelu zákona, kterou se chystá předložit okamžitě po parlamentních volbách.

Právo, 18. 4. 2017