• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2013»

Několik slov k začínajícímu roku 2013

Na začátku roku si zcela jistě si řada z vás, tak jako já, klade otázku: je to vůbec možné, prožít šťastný a klidný rok,když je kolem nás tolik krize, bídy a „blbé nálady“?Pustíte­li si dnes večer televizní zprávy, zcela jistě uvidíte například bombový útok v Damašku, mrtvé při záplavách na Filipínách, nabouraný autobus s turisty v Egyptě a možná jednoho či dva mrtvé při bouračce v Česku. Svět propojený sítí CCN je prostě jedno velké neštěstí.Ráno otevřete noviny a čtete jednu katastrofickou zprávu za druhou. Krize, nezaměstnanost, a sem tam zneužívání dětí.A internet? Z úžasného informačního zdroje, kterým se zdál být před patnácti lety, se změnil v informační žumpu. Diskuse pod články již raději vůbec neotvírejte, nechcete­li ohrozit své duševní zdraví. Převládají hrubost a sprostota. Téměř nelze nemít „blbou náladu“? Jak to ale s námi je doopravdy?

Porovnávám ­li kvalitu našeho života, musím ji porovnávat s něčím srovnatelným, ne třeba se životem v 'Ordinaci v růžové zahradě' či s nabídkou zboží, které, kdybych na to měl, můžu koupit na mall.cz.

Uznávám, že mohou existovat opravdu tíživé životní situace jednotlivců, ale těm je potřeba pomoci, nikoli zevšeobecnit jejich problém na celou společnost. Chceme – li seriozně porovnat kvalitu života, srovnání se zeměmi evropské sedmadvacítky se přímo nabízí: jsme jimi obklopeni, jsou mezi nimi země nové i staré, země s podobnou startovací dráhou, jakou jsme měli my, i země s dlouhodobě zavedenou tržní ekonomikou a demokracií. V Česku se poslední půlrok nediskutovalo o ničem jiném než, zda schválit, či neschválit daňový balíček, zjednodušeně řečeno, zda zvýšit, či nezvýšit DPH o 1%. A také jsme kvůli tomuto procentu zažili vážnou vládní krizi a málem pád vlády.

V Řecku, kde se zapalují na ulici auta, se naopak schválil daňový balíček, který předpokládá mimo jiné snížení penzí a platů státních zaměstnanců o 30%, dramaticky snížil také platy soudců, vojska a policie, škrty předpokládá ve zdravotnictví a školství, ruší navíc i daňové úlevy na děti a naopak zvyšuje věkovou hranici pro odchod do důchodu. Rozdíl mezi námi a Řeckem je mimojiné také v tom, že v Řecku je „balíček“ nadiktován Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou, u nás byl vytvořen po obtížném rozhodování českou vládou. Opravdu někdo chce propadnout do zadlužení a dostat se pod kuratelu mezinárodních finančních institucí?

Zamyslete se, prosím, se mnou, proč se Česko nemůže zbavit „blbé nálady“, když:

• Česká republika má nejnižší míru ohrožení chudobou v rámci sedmadvacítky Evropské unie.

• Česká republika má šestou nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

• V ČR je příznivý také soukromý dluh, tj. zadluženost domácností a firem, je třetí nejnižší v sedmadvacítce EU.

• V roce 2012 byla ČR druhou nejméně zadluženou zemí v celé EU.

• Ratingová agentura Standard and Poor´s zvýšila rating ČR o dva stupně v době, kdy se v Evropě naopak řada vyspělých zemí obává poklesu a činí všechny možné kroky proti tomu, aby k němu nedošlo.

• Udržení špičkového ratingu činí z České republiky příznivé podnikatelské prostředí pro zahraniční investice a zároveň udržuje důvěru finančních trhů.

• Rodiny s dětmi u nás platí nejnižší přímé odvody mezi zeměmi sdruženými v OECD.

• I v tolik problematické a mediálně zajímavé „šedé ekonomice“ je Česko v té lepší první polovině evropských zemí.

• Věk odchodu do důchodu je u žen třetí nejnižší a u mužů osmý nejnižší v EU.

Vím, že přes všechny tyto objektivní statistické ukazatele se najde někdo z vašich sousedů a řekne, že všechno je špatně, všechno je podvod a všichni jsou lumpové a všude je korupce. Ale přečtete si ještě jednou, že ve všech ukazatelích kvality života je náš stát v první třetině Evropské unie.

Jakou náladu by museli mít ti, co jsou za námi? Náš stát a Evropskou unii čekají mnohem větší výzvy v podobě konkurenceschopnosti vůči Číně a Indii, ale i vůči unijním státům na pokraji bankrotu. Važme si proto toho, v jaké ekonomické situaci se nacházíme, važme si toho, že žijeme v klidné a stabilní České republice. Vážení kolegové, nenechte se otrávit, nenechte si vnutit „blbou náladu“ a užijte si rok 2013. Bude to takový rok, jaký si ho uděláme.

Českobudějovický deník 6. 2. 2013