• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Vánoce 2021

Vánoce jsou nejkrásnější svátky roku, ale za posledních 30 let je prožíváme v nejkomplikovanější době. Nikdo si není jistý, jaké problémy způsobí nemoc covid19. Nikdo si není jistý, jak dále poroste inflace a zdražování energií. Zatímco covid19 působí nezávisle na našem snažení, za zdražování energií a inflaci může alespoň z části evropské bláznění o snižování CO2 či neuvěřitelný nárůst zadlužení státu.

Na co máme opravdu malý vliv je dění na běloruské a ukrajinské hranici. Vojenští zpravodajci ani vedení NATO neznají odpověď na otázku, proč se na hranicích s Ukrajinou soustřeďují síly ruské armády. Již v loňském roce Rusko ukončilo veškeré kontakty s NATO, které byly do té doby zárukou vzájemné informovanosti. Nemyslím si, že by Rusko chtělo vyprovokovat (vzájemně zničující) válku s NATO. Ale nikdo si není jistý, co a jak chystá. Sankce, které může euroatlantické spojenectví na Rusko uplatnit, se mohou obrátit proti nám, protože je před námi tuhá zima a Rusko drží v ruce kohoutky na dodávky plynu do Evropy. Analýzy říkají, že se bez ruského plynu dokážeme obejít, ale za cenu mnohem vyšší, než je současné zdražování energií.

Žijeme v komplikované době, ale nenechme si tím vším zkazit vánoční svátky. Je to někdy těžké, ať již kvůli ekonomické či zdravotní situaci rodiny, ale užijte si Vánoce, narození Ježíška, který do všech rodin přijde. Buďme dobré mysli, že věci dobře dopadnou, protože Pánbůh svět dobře řídí. Užijme si vánoční svátky a vše dobré do roku 2022!

Českokrumlovský deník, 22. 12. 2021