• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »

Odcházení Ursuly von der Leyenové

V okamžiku, kdy Donald Trup ohlásil jednání k ukončení války na Ukrajině, ozvala se Evropská komise, že „Evropská unie musí sedět u jednacího stolu“. Poté ale nastalo dlouhé mlčení o tom, který politik by u toho stolu měl sedět. Nepřekvapivě, von der Leyenová sama sebe nenominovala a nenavrhl ji ani nikdo jiný. Myslím, že Ursula von der Leyenová sama ví, že to ona být nemůže. A bohužel, nikoho jiného ke stolu s Trumpem, Putinem a Zelenským EU prostě nemá.

Od doby zvolení Donalda Trumpa, nejméně však od jeho inaugurace 20. ledna, se ví, že hodlá uvalit cla na zboží z Evropské unie. Komisař Šefčovič prý jednal v USA, ale cla si drží Trump blízko u sebe a do jeho blízkosti se komisař prostě nedostal. Cla byla ohlášena. Prezident Trump zároveň ohlásil, že je ochoten o clech jednat. Předsedkyně von der Leyenová kromě slovních prohlášení, že „budeme jednotní v odvetných opatřeních“ zatím neavizovala, že by se chtěla s prezidentem Trumpem setkat a o clech jednat.

Válka na Ukrajině probíhá třetím rokem, ale teprve po varování některých spolupracovníků prezidenta Trumpa, že nebudou-li evropské státy NATO plnit své závazky, by mohly USA své členství přehodnotit, si Komise v čele s Ursulou von der Leyenovou uvědomila, že se Evropa nedokáže sama bránit. Výsledkem následujících chaotických týdnů jsou schválené společné dluhy na obranu, urychlení Green Dealu, které (to urychlení) přinese prosperitu, a vzkaz do USA, že si vše pro obranu budeme v EU vyrábět sami. Spolu s prohlášeními některých evropských představitelů, že nebudou kupovat americké zbraně, jde skoro o provokaci. Rychle jsme zapomněli, že USA vynakládají na vojenský výzkum 12x více než Evropa a dosud financují 75 % provozu NATO.

Předsedkyně von der Leyenová byla zvolena na doporučení tehdy silné německé kancléřky Angely Merkelové. Ani v pamětech kancléřky nenajdeme odpověď na to, zda si von der Leyenové skutečně vážila jako schopné političky, nebo ji spíš chtěla elegantně odstranit z postu ministryně obrany. Z důvodu několika zásadních, ale chybných rozhodnutí kancléřky, jako vpustit do Německa miliony ilegálních migrantů z arabského světa či postavit německou Energiewende na spolupráci s Ruskem, nemohou dnes v Německu Merkelové „přijít na jméno“. Nominace von der Leyenové bude pravděpodobně v budoucnu hodnocena jako další chybný krok. Dnes je více než zřejmé, že předsedkyně von der Leyenová není partnerem pro jednání s prezidentem Trumpem. Pod jejím vedením se z Green Dealu vytvořilo nové evropské náboženství a radikální dekarbonizace stahuje evropský průmysl do nekonkurenceschopnosti. Mnoho evropských politiků si tuto skutečnost uvědomuje, ale von der Leyenová nemůže couvnout. Evropě chybí silný lídr.

Vyšlo v Deníku Právo dne 8. 4. 2025