• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Bečva za třicet stříbrných

Bývaly doby, kdy ministr životního prostředí chránil přírodu a životní prostředí. Dnes ministr životního prostředí chrání nevládní ekologistické organizace, záměrně nechává uschnout tisíce hektarů lesů v Národním parku Šumava a bojuje proti změně klimatu.

Až když na protest proti demokratickému hlasování v uhelné komisi z ní odstoupili zástupci Hnutí Duha a Greenpeace, se širší veřejnost dozvěděla, že v ní tito aktivisté seděli a že tyto zástupce nevládních ekologistických organizací do uhelné komise dosadil ministr Brabec. Představme si tuto komisi: zasedá v ní ministr průmyslu a dopravy, ředitel ČEZ, Svaz průmyslu a dopravy, zástupce energetických odborů, hejtmanka a další lidé, kteří reprezentují tisíce zaměstnanců. A ministr životního prostředí do komise nepošle odborníky ze svého ministerstva, ale aktivisty. Aktivistům ekologistických organizací stát doposud vždy ustupoval, v otázce termínu odstoupení od uhlí se jim v demokratickém hlasování nevyhovělo, tak z komise halasně a za účasti médií odstoupili. A hned druhý den jejich kamarádi demonstrovali proti rozhodnutí komise a za ochranu klimatu před Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Stojí ale za pozornost, že před Ministerstvem životního prostředí žádní aktivisté nedemonstrovali, aby úřad ministra Brabce konečně vyšetřil ekologickou katastrofu na řece Bečvě. Jedním z podezřelých je podnik patřící do svěřeneckého fondu premiéra. A veřejnost je svědkem zamlčování, lží a nesplněných slibů ministra Brabce a jeho podřízených. Jsme svědky smrti člověka, který měl k této řece blízko, sledujeme pouze dva investigativní žurnalisty, kteří se jako jediní ekologickou katastrofou na řece Bečvě zabývají a odhalují zamlčované skutečnosti. Co je ale pozoruhodné, nevidíme ekologické aktivisty. Se zkušenostmi z šumavských lesů, kde se ochotně před televizními kamerami vázali k stromům a nešetřili transparenty a výkřiky, bych očekával přinejmenším demonstrativní rozlévání otrávené vody ve Sněmovně či nabídku ryb z Bečvy místo vánočního kapra představitelům vlády. Ale místo toho jsme svědky mlčení, rozpaků a demonstrativního odchodu několika aktivistů z odborné uhelné komise, případně ochotnicky připraveného představení kvůli rychlejšímu ukončení těžby uhlí v České republice.

Zřejmě může být pravdou, že právě ekologičtí aktivisté vyměnili s bývalým ředitelem chemičky a nyní ministrem životního prostředí Šumavu a část legislativy za neútočení a podporu Babišově vládě. Jak jinak si vysvětlit jejich mlčení ve chvíli, kdy umírá řeka a kdy dochází k prokazatelné devastaci přírody. Nebylo by to poprvé, kdy někdo prodává své ideály, čest a víru. Ale tentokrát by to nebylo „jen“ za třicet stříbrných, v tomto případě je cena mnohem vyšší. Aktivisté tak demonstrují proti demokratickému hlasování v uhelné komisi, ale mrtvá řeka Bečva jim nestojí za pozornost. Je potřeba si položit otázku: Cui bono? Komu to slouží?

www.NeviditelnyPes.cz, 12. 12. 2020