• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

  více »
 • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

  více »
 • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

  více »
 • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

  více »
 • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

  více »

Ještě k problematice EET

V komentáři laskavě otištěném Českobudějovickým deníkem 3. 11. 2016 jsem odhadl, že zavedení EET pro malé venkovské hospody a živnostníky bude znamenat obrovské sociální následky pro malé obce, protože řada těchto živností ukončí činnost.

Po uveřejnění tohoto názoru se mi ozvaly desítky lidí, aby mi potvrdily své obavy, jak negativní vliv bude mít EET na život malých obcí. Pan Martin Měchura z Brloha dokonce sepsal petici, požadující úlevu od EET pro tyto malé živnostníky, a objíždí s ní Jihočeský kraj.

Mnohokrát jsem slyšel, jak živnostníky uráží reklamní šot, který říká, kolik budeme mít po zavedení EET nových školek, škol a nemocnic: „To vlastně znamená, že ministr říká národu, podívejte, to všechno jsme mohli mít, kdyby živnostníci nekradli!“ Podnikatelům také vadí, že budou pracovat pod kuratelou statisícových pokut za nevydanou účtenku, když vlastně účtenku nevydá ať omylem či záměrně jejich zaměstnanec. „Přes EET musí jít i platby kartou či poukázkami, které jsou dokonale zdokumentované, což ukazuje, že Babišovi nejde o daně, ale o to znát obrat a zjistit od dodavatelů, kdo od koho kupuje“, říká další živnostník. A nejhorší je web ministerstva financí, na který budou moci spoluobčané udávat své hospodské.

Ministerstvo financí zveřejnilo v minulých týdnech návrh, že si malí živnostníci budou moci na finančním úřadě dohodnout tzv. daňový paušál, tedy kolik zaplatí na daních bez ohledu na příjem. Proč ne, ale pak je pro tyto lidi celé EET naprosto zbytečné. Nebo mají pravdu ti, kteří tvrdí, že celé EET není motivováno daňovými výnosy, ale touhou pana ministra financí získat dokonalý přehled, kdo, kolik, kam a za kolik dodává zboží. Pro velkou potravinářskou společnost by to byla nezanedbatelná konkurenční výhoda.

Českokrumlovský deník, 26. 11. 2016